0
POBIERZ BEZPŁATNY
E-BOOK

Znam swoje talenty/mocne strony i co dalej…? 10 lutego, 2021

Wiedza o talentach/mocnych stronach pozwoli Ci zrozumieć siebie tzn. swoje dotychczasowe zachowanie w pracy, poza pracą. Nabierzesz pewności siebie, przestaniesz porównywać się do innych i zaakceptujesz to jaki jesteś. Wiedza o talentach/mocnych stronach nie jest „wiedzą objawioną”, dzięki niej nie rozwiążesz konkretnych problemów, nie uzyskasz konkretnych wskazówek, w jaki sposób i gdzie możesz się dalej rozwijać zawodowo

Myślisz o przebranżowieniu się, poszukujesz pomysłu zawodowego na siebie, zastanawiasz się nad założeniem działalności gospodarczej, ale masz wątpliwości z cyklu, czym mógłbym się zająć? Na czym miałaby polegać działalność gospodarcza, którą mam zamiar otworzyć? Zastanawiasz się nad zrobieniem testu, ponieważ prawdopodobnie uważasz, że odpowie on na wszystkie Twoje wątpliwości. Żebyś mógł być w poczuciu, że wiesz co chcesz zrobić, test to za mało. To jest proces, a test to jeden z elementów tego procesu. Mam dla Ciebie kilka autorskich rozwiązań, które mogą Ci pomóc.

Jak określić swoje talenty nie robiąc testu?

Poniżej zamieściłam 24 określenia mocnych stron według prekursorów psychologii pozytywnej Christophera Petersona i Martina E.P.Seligmana. Psychologia pozytywna koncentruje się na pozytywnych cechach osobowości człowieka, które uświadomione i wzmocnione prowadzą do dobrego, szczęśliwego życia. Zatrzymaj się przy każdym określeniu i wyeliminuj te określenia, które do Ciebie ewidentnie nie pasują, tzn. te określenia, które nie przemawiają do Ciebie, „nie rezonują” z Tobą. Przy określeniach, które są Ci bliskie, postaw znak „+”. Przy niektórych określeniach możesz mieć wątpliwości. Możesz zastanawiać się, czy określenie rzeczywiście do Ciebie pasuje, czy też nie. Jeżeli tak jest, postaw przy nich znak „+ -”. Bądź ze sobą szczery

1 podziw dla piękna
2 wdzięczność
3 nadzieja/optymizm
4 humor/ wesołość
5 Duchowość/ religijność
6 umiejętność przebaczania/okazania litości
7 skromność/pokora
8 roztropność (działanie z rozwagą)
9 samoregulacja/samokontrola
10 przynależność/ zespołowość
11 równość/ uczciwość
12 przywództwo
13 zdolność do kochania
14 życzliwość/wspaniałomyślność
15 inteligencja społeczna/emocjonalna/wgląd w siebie
16 waleczność/dzielność
17 pracowitość/wytrwałość/upór
18 spójność/szczerość/autentyczność
19 werwa/entuzjazm/witalność
20 oryginalność/twórczość
21 ciekawość
22 rozsądek/otwartość umysłu
23 pasja zdobywania wiedzy
24 szerokie horyzonty umysłowe

Wróć do określeń oznaczonych znakiem „+ -”. Zatrzymaj się przy tych określeniach i jeszcze raz poczuj, czy to określenie „rezonuje z Tobą”, czy jednak nie. Poniżej wpisz wszystkie określenia, które określiłeś znakiem „+”. Uszereguj je według hierarchii, zaczynając od tego, które „rezonuje” z Tobą najsilniej tzn. najbardziej do Ciebie pasuje, kończąc na określeniu, które „rezonuje” z Tobą najsłabiej. Jakie określenia znajdują się w pierwszej piątce? Wpisz je poniżej.

Moje określenia

Moje top 5 określeń
1
2
3
4
5

Kim masz zamiar się stać?

Decydując się „na zmianę”, w nowej roli będziesz pełnił pewną funkcję, co wiąże się z określonym zakresem obowiązków. Może to, kim masz zamiar się stać, związane jest z funkcją przedsiębiorcy prowadzącego własną działalność gospodarczą lub/i zatrudniającego ludzi, kierownikiem projektu/project managerem, kierownikiem zespołu, pracownikiem technicznym/rzemieślnikiem, który „wytwarza produkt finalny albo jego część”. Być może Twoją nową rolą będzie pełnienie dwóch funkcji tj. bycie przedsiębiorcą oraz pracownikiem technicznym/rzemieślnikiem, który wytwarza „produkt finalny albo jego część”. Jaką rolę będziesz pełnił w tym, kim masz zamiar się stać?

Mam zamiar pełnić funkcję ………………

Twoje talenty to jest to, co Cię wyróżnia

Jeżeli masz w planach założenie własnej działalności gospodarczej świadczącej określone usługi lub nie masz w planach zakładania własnej działalności gospodarczej, ale masz w planach zmienić to, czym do tej pory się zajmowałeś pracując „u kogoś”. Twoje talenty bardzo często potwierdzają to, dlaczego chcesz robić to, co masz w planach zrobić. Na przykład, masz w planach być trenerem jogi i planujesz otworzyć własne studio lub masz w planach być trenerem jogi, pracując „u kogoś”. Wśród talentów osób o takich zainteresowaniach, prawdopodobnie znajdzie się podziw dla piękna, humor/wesołość, duchowość, wdzięczność, życzliwość/wspaniałomyślność, szerokie horyzonty umysłowe, zdolność do kochania. Zakładamy, że na pierwszym miejscu wśród talentów tej osoby jest humor/wesołość. Prawdopodobnie to wyróżni tę osobę spośród konkurencji i tym talentem „przyciągnie” do siebie klientów. Pamiętaj! Idziemy gdzieś, robimy coś nie tylko dla samego produktu, ale dla tej osoby, która oferuje dany produkt/usługę.

Twój talent dzięki, któremu w sposób naturalny przyciągniesz klientów to ……………………….

Towarzyszą Ci wątpliwości z cyklu, czy poradzę sobie w nowej roli?

Ćwiczenie, które za chwilę wykonasz, pozwoli rozwiać Twoje wątpliwości w obszarze tego, kim masz zamiar się stać. Na przykład zastanawiasz się, czy poradzisz sobie w roli przedsiębiorcy? W odpowiedzi na to pytanie może okazać się, że jesteś systematyczny, lubisz ciężko pracować, łatwo jest Ci wyjść z inicjatywą, Twoja komunikacja jest na wysokim poziomie, jesteś konsekwentny w działaniu lub na odwrót, brakuje Ci systematyczności, nie przepadasz za ciężką pracą, ciężko jest Ci wyjść z inicjatywą. Zastanawiasz się, nad tym, by powiększyć zespół pracowników? Czy rzeczywiście potrafisz dowodzić? Masz tyle wiary w sobie, by zespół był Ci oddany? Pretendujesz do roli kierownika zespołu, to może być dobra decyzja, bo dbasz o relacje, aktywujesz zespół do działania, ukierunkowujesz na cel.

Wypisz wszystkie czynności/zadania, które czekają Cię w nowej roli (tzn. Jak Ty to sobie wyobrażasz? Idziesz do pracy i co robisz? Jak będzie wyglądał dzień Twojej pracy w funkcji, którą masz zamiar pełnić?) Zatrzymaj się przy każdej czynności i zastanów się, czego ona będzie od Ciebie wymagała? Posłuż się określeniami talentów zamieszczonymi powyżej. Czynności mogą od Ciebie wymagać np. systematyczności, otwartego umysłu, pasji zdobywania wiedzy, pracowitości, twórczości, roztropności (działania z rozwagą), przynależności/zespołowości, przywództwa, humoru/wesołości, samoregulacji/samokontroli, entuzjazmu/witalności, rozsądku/otwartości umysłu, waleczności/dzielności itd..

Być może to, czego będą od Ciebie wymagały te czynności, pokryje się z tym, co określiłeś jako swój talent, jeżeli tak jest, to jest bardzo dobra wiadomość. Jeżeli nie, to odpowiedz sam przed sobą, czy mam w sobie odpowiednią ilość np. tej pracowitości, systematyczności, entuzjazmu, twórczości, ciekawości, otwartości umysłu… itd., by móc sprostać wszystkim czynnościom/zadaniom, które czekają mnie w nowej roli?

Pozostawiam Cię z tymi przemyśleniami.

W trakcie ostatniego webinaru szerzej omawiam to zagadnienie. Zapraszam do obejrzenia.

tekst: Marlena Drobot

10.02.2021