0
POBIERZ BEZPŁATNY
E-BOOK

Być więźniem własnych przekonań czyt. Jak przekonania mogą zrujnować Twoje życie zawodowe? 20 stycznia, 2021

Przekonanie to poczucie, że to w jaki sposób myślisz, podejmujesz decyzje oraz robisz coś albo nie robisz, jest teoretycznie dobre dla Ciebie oraz otoczenia, w którym jesteś. Dlaczego teoretycznie? Bo to, w jaki sposób myślisz, podejmujesz decyzje, robisz coś albo nie robisz, może wynikać z Twoich podświadomych mechanizmów, czyli tego co zostało w Tobie zaszczepione przez środowisko oraz Twoich najbliższych w okresie dojrzewania

Te mechanizmy, często nieświadomie przekazywane są z pokolenia na pokolenie, dużo wcześniej, jeszcze przed Twoimi narodzinami. Między innymi są to poglądy wynikające ze sposobu myślenia, nieraz wartości oraz ich hierarchia, podjęte decyzje lub ich zaniechanie, sposób działania lub jego brak oraz to, jak myślisz o sobie. Może się tak zdarzyć, że te zaszczepione mechanizmy mogą źle wpływać na jakość Twojego życia oraz Twoich najbliższych. Ich skutki między innymi możesz zaobserwować w jakości relacji rodzinnych/partnerskich/biznesowych/, w sferze zawodowej, finansach, w biznesie. Możesz od dłuższego czasu widzieć, że mimo starań „to coś Ci nie wychodzi”, szybko „to coś tracisz”, niby wszystko jest w porządku, ale masz poczucie, że „coś zatrzymuje Cię w rozwoju”. Być może nie potrafisz „zawalczyć o siebie i swoją sprawę”, a relacje w których jesteś, są „bezwartościowe i krótkotrwałe”. Na to, dlaczego tak się dzieje, wpływa wiele składowych, by Ci to wyjaśnić posłużę się przykładami, które stricte dotyczą sfery zawodowej/biznesowej.

Chcesz wyjść „do nowego”, zależy Ci, jest to dla Ciebie ważne, ale mimo wszystko coś Cię blokuje?

Być może zostały zaszczepione w Tobie przekonania z cyklu: osoby powinny pracować zgodnie z kierunkiem wykształcenia, praca na etacie to jedyna możliwa forma pracy, kilkukrotna zmiana pracy jest mało odpowiedzialna, przebranżowienie się nie jest w ogóle możliwe, praca jest obowiązkiem, a nie przyjemnością, praca nie może być najważniejsza, najpierw rodzina później praca, żeby coś mieć trzeba się napracować, tylko dzięki „znajomościom” można coś osiągnąć, jestem niewystarczająco dobry. Jest to szereg przekonań, które nie mają swojego potwierdzenia w rzeczywistości. Jeżeli towarzyszą Ci blokady, a wraz z nimi myśli związane z tym, że to, do czego chcesz wyjść, nie jest związane z Twoim wykształceniem oraz dotychczasowym doświadczeniem zawodowym. Obawiasz się opinii innych, towarzyszy Ci poczucie straty, że poświęciłeś nauce oraz dotychczasowemu zajęciu wiele lat. Masz prawo tak się czuć, ale czy ten sposób myślenia wspiera Cię? Ludzie, których opinii się obawiamy, nie muszą ocenić nas źle. Może się okazać, że Twoje obawy są bezpodstawne i wśród Twoich znajomych/bliskich znajdą się osoby, które dokonywały drastycznych zmian w swoim życiu zawodowym. Zaznaczam, jest to coś normalnego. Wróć myślami do czasu, kiedy podejmowałeś pierwszą ważną dla Ciebie decyzję związaną z Twoim wykształceniem/pracą. Czy jesteś nadal tą samą osobą? Czy myślisz w ten sam sposób? Co się zmieniło? Może teraz znasz siebie o wiele lepiej? Wiesz, co jest dla Ciebie dobre, a co nie. Masz prawo myśleć inaczej, zachowywać się inaczej, mieć inną hierarchię wartości, masz prawo pożegnać to co Ci nie służy i wyjść „do nowego”.

Jesteś osobą stale poszukującą? Próbowałeś, ale nie wyszło Ci? Może masz zamiar jeszcze raz spróbować albo zatrzymać się i zawrócić, bo spodziewałeś  się czegoś innego? Nie ma nic w tym złego, jeżeli ktoś po doświadczeniu tego „nowego” uznaje, że to co było jest lepsze i chce do tego wrócić. „(…) wycofać się nie znaczy przegrać, nawet gdy wycofujemy się z podkulonym ogonem. Obawa przed tym, co powiedzą ludzie, potrafi bardziej paraliżować niż świadomość, że będziemy szli w kierunku, w którym iść nie chcemy – czyli donikąd – i będziemy robić coś, co generuje więcej kosztów niż zysków (…) Jacek Walkiewicz

Praca to przywilej szczególnie ta wykonywana z pasją i zaangażowaniem

Jeżeli myślisz o pracy jako obowiązku, to nigdy nie poczujesz satysfakcji, z tego czym się zajmujesz. Jak przeprogramować się na inne myślenie? Pomyśl o korzyściach jakie niesie za sobą praca. Co Ci daje praca? Nie skupiaj się tylko i wyłącznie na korzyściach finansowych. Jeżeli nie widzisz żadnych korzyści lub widzisz więcej strat niż korzyści, prawdopodobnie jesteś w miejscu, w którym nie chcesz być. To, gdzie teraz jesteś i to czym się zajmujesz, to nie są Twoje wybory. Być może ktoś Ci coś narzucił, podjął decyzję za Ciebie, ocenił Ciebie, na tyle na ile jesteś wart w oczach tej osoby. Jeżeli okaże się, że praca daje Ci wyłącznie korzyści finansowe i nie jest dla Ciebie ważna, co więcej najważniejsza, to niech nie dziwi Cię fakt, że nie osiągasz celów zawodowych, które sobie wyznaczyłeś. Te cele wymagają od Ciebie 100% zaangażowania, poświęcenia, ciężkiej pracy, nauki, umiejętności planowania. Nie chodzi tu też o to, żeby zapracować się do tego stopnia, by utracić radość z wykonywanej pracy (całe szczęście przekonanie „ciężką pracą ludzie się bogacą” odchodzi do lamusa), ale mimo to by zobaczyć progress, trzeba wykonać te niezbędne minimum.

Być może towarzyszy Ci przekonanie, „tylko dzięki znajomościom można coś osiągnąć”. Co rozumiesz pod pojęciem „znajomości”? Według mnie to polecenie określonej usługi lub osoby/osób, które tę usługę wykonują. Przypomnij sobie, kiedy Ty szukałeś fachowca od remontu, lekarza, trenera, mechanika samochodowego, nauczyciela. W jaki sposób dotarłeś do tych specjalistów? Prawdopodobnie z polecenia od znajomych, z ogłoszenia lub na własną rękę przeszukując internet. Czy o osobach dzięki, którym dotarłeś do usługi, możesz powiedzieć, że są to „ważne osobistości”, ktoś kto jest decyzyjny, ktoś kto „może coś załatwić”  i od kogo zależy przebieg wielu spraw? Prawdopodobnie nie. Dobrze wykonana usługa samoczynnie została wypromowana.

Niewystarczająco dobry

Co byś zrobił to i tak masz poczucie, że jesteś niewystarczająco dobry. Masz tendencję do tego, by się porównywać z innymi. Masz wrażenie, że inni są już daleko przed Tobą, a Ty nadal w tym samym miejscu. Jesteś inny i ta osoba, do której się porównujesz, też jest inna. Wszyscy się od siebie różnimy, ale jesteśmy wyjątkowi, jedyni w swoim rodzaju. Pomyśl, w czym jesteś dobry i czego ludzie mogą Ci zazdrościć? Może masz zawsze skrupulatnie wysprzątane mieszkanie, potrafisz zarządzać domowym budżetem i każdy się dziwi „skąd masz pieniądze?”. Może potrafisz gotować, zająć się dziećmi, potrafisz łagodzić konflikty. Może łatwo nawiązujesz relacje z innymi ludźmi, masz świetną garderobę i potrafisz doradzać w zakupie ubrań lub masz dobre umiejętności organizacyjne,  więc to oczywiste, że wszystkie rodzinne święta są u Ciebie.  Weź kartę i długopis i zapisz wszystko, co Ci przychodzi na myśl.

 

Tekst: Marlena Drobot

photo: Marta Dorosińska 

20.01.2021