0
POBIERZ BEZPŁATNY
E-BOOK

Wiedza o talentach, wyznawanych wartościach, postawie to za mało, by wiedzieć, w jaki sposób i gdzie mógłbyś rozwijać się zawodowo 12 kwietnia, 2022

Być może zastanawiasz się nad przebranżowieniem, poszukujesz pomysłu zawodowego na siebie lub zwyczajnie stoisz przed pierwszymi poważnymi decyzjami w swojej karierze zawodowej typu (studia, pierwsza praca) i prawdopodobnie by móc rozwiązać swój problem zetknąłeś się z rozwojem osobistym lub kimś, kto się tym zajmuje. Prawdopodobnie jesteś po „talentowej sesji” wiesz, co jest dla Ciebie ważne w pracy (ponieważ określiliście wspólnie wyznawane przez Ciebie wartości) wiesz, jaką masz osobowość. Natomiast jeżeli Twoim celem „talentowej sesji” była/jest chęć znalezienia pomysłu zawodowego na siebie, pytanie do Ciebie, czy Twój cel przyjścia na sesję został osiągnięty?

Talent i postawa
Te trzy informacje to wiedza o Tobie, o tym, dlaczego określone czynności w pracy przychodzą Ci z łatwością, lekkością, widzisz szybki i zadowalający efekt swojej pracy. I nawet jeżeli nie jesteś chwalony masz ogólne poczucie, że lubisz te czynności wykonywać. Twój talent oraz osobowość im sprzyja. Często sam, nikogo nieproszony zabierasz się za wykonywanie tych czynności lub gdy wchodzi to w skład Twoich obowiązków robisz to najchętniej i zapewne zupełnie nieświadomie najczęściej. Ta wiedza pozwoli Ci zrozumieć i zaakceptować siebie (w skrócie swoje zachowanie w pracy, jak i po pracy).

Dlaczego wiedza o talencie to za mało, gdy szukam pomysłu zawodowego na siebie?

Przykładem może okazać się talent empatia. Talent do empatii równie dobrze możesz wykorzystać w pracy począwszy od opieki nad zwierzętami, skończywszy na pracy na stanowisku pielęgniarki, niani, pomocy osobom starszym. Empatia przydaje się wtedy, kiedy Twoja praca opiera się o kontakt z ludźmi np. kiedy im coś sprzedajesz, starasz się nauczyć lub wysłuchać np. handlowiec, pracownik banku, nauczyciel, psycholog, psychoterapeuta, lekarz, fryzjer, kosmetyczka, trener sportowy, szkoleniowiec, dietetyk. Można by rzec, na każdą literę alfabetu znajdziesz zawód/ rodzaj pracy, w której możesz wykorzystać talent do empatii. Może Cię zaskoczę, ale talent do empatii przydaje się w pracach typowo technicznych. Pracując w zespole, z talentem do empatii prawdopodobnie jesteś pierwszy do tego, by łagodzić konflikty, znacznie łatwiej jest Ci wejść w buty kolegi, koleżanki z pracy, która zmaga się z jakimś problemem, prawdopodobnie chętnie pomagasz i niesiesz pomoc. Jak widzisz wachlarz możliwości wykorzystania talentu jest duży, a cel poszukiwania pomysłu zawodowego na siebie, dalej nieosiągnięty. Kierując się tylko i wyłącznie wiedzą o swoim talencie równie dobrze mógłbyś „próbować” wszystkich prac, o których wspomniałam wyżej.

Co z tą postawą?
Ogólnie rzecz biorąc nie ma to znaczenia, jaką masz osobowość. Każdy z Nas jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Równie dobrze możesz być zamkniętym na doświadczenia introwertykiem lub pełnym energii i chętnym do działania ekstrawertykiem. Ważne jest to wtedy, kiedy Twoja osobowość nie utrudnia Ci wykonywanych zadań w pracy albo tych, które Cię w niej czekają. Mówi się, że określone rodzaje prac są zalecane dla danych typów osobowości. Słowo zalecane zamieniałabym na rekomendowane. Nie zakładajmy z góry, że np. introwertyk nie byłby świetnym handlowcem, ale czy będzie dobrze czuł się w tej roli? Czy równie szybko przyswoi potrzebną wiedzę i będzie miał równie wysokie wyniki, jak osoba o typie osobowości ekstrawertyka? Nawet jeżeli wyniki okażą się podobne, statystyczny introwertyk musi znacznie więcej włożyć w to pracy i energii, by być na porównywalnym bądź równie wysokim poziomie.

Wyznawane wartości
Weźmy pod uwagę pięć pierwszych wartości, które wyznajesz i które są dla Ciebie równie ważne w pracy tj. miłość, balans, energia, akceptacja, harmonia. Te wartości pasują do zawodów medycznych, trenerów rozwoju osobistego, osób zajmujących się leczeniem holistycznym, osób pracujących z dziećmi oraz osobami dorosłymi, trenerów jogi, medytacji i technik relaksacyjnych i wielu innych grup zawodowych. Pytanie o wyznawane wartości i ćwiczenie z nimi ma sens tylko wtedy, kiedy masz już pomysł zawodowy na siebie i szukasz odpowiedzi na pytania, czy sobie poradzę? Czy klienci do mnie przyjdą? Czy to zajęcie, jest rzeczywiście tym zajęciem, którym powinienem się zająć? A jak wygląda to ćwiczenie? Po nie odsyłam Cię do lektury e-booka „Odkryj swój potencjał i znajdź zawód, który przyniesie Ci satysfakcję”

tekst: Marlena Drobot

photo: istock

12.04.2022